Hijyenik olmayan işletmeler tercih edilmiyor

24

Kasım

Hijyenik olmayan işletmeler tercih edilmiyor

Bir restoranın, hastanenin, kuaförün veya otelin müşterilerinden ‘’ Burası hiç temiz değil! ‘’ 

yorumunu duysanız; bu yorum orayı tercih etmemeniz için yeterli bir sebep olur muydu? Yoksa bu sizin için çok da önemli bir ayrıntı değil midir? 

Cintas Corporation bu sorunun cevabını bulmak için bir anket düzenledi ve sonuçlar şaşırtıcı. Online olarak yürütülen anket gösteriyor ki, insanların %85’i, temizlik ile ilgili olumsuz yorumlar alan işletmelerin müşterisi olmak istemiyorlar. 

Restoranlar (%75) ve oteller (%70), temizliğin satın alma alışkanlığını en fazla etkilediği işletmeler. Liste şu şekilde ilerliyor: 

1- Restoranlar %75 
2- Oteller %70 
3- Doktor muayenehaneleri %68 
4- Hastaneler %67 
5- Güzellik salonları %56 

Bu işletmelerin yanı sıra marketler, mağazalar, perakende satış mağazaları, eğlence parkları ve benzin istasyonları gibi işletmeler de, müşterilerin hijyen yorumlarına verdiği önemin yüksek olduğu işletmeler arasında. 

Anket ayrıca cinsiyetlerin, temizlik yorumlarından etkilenmeleri üzerine de sonuçlara ulaştı. Kadınlar, bu yorumlara erkeklerden daha fazla itibar ediyor. Öyle ki kadın katılımcıların %81’i, temiz olmadığı söylenen işletmelere gitmeyeceğini söylerken; erkek katılımcıların %70’i aynı şeyi söyledi. Ayrıca kadınların %73’ü, olumsuz temizlik yorumları alan doktor muayenehanelerini asla tercih etmeyeceğini söylerken, erkeklerde bu oran %62. 

Bu anket, işletme sahiplerinin iş yeri temizliğine ve hijyenine ne kadar önem vermesi gerektiğini yeniden kanıtlamış durumda. Rekabet ortamında ayakta kalmak isteyen işletmeler, en iyi hijyen seviyesine ulaşabilmek için stratejik ve planlı davranmalılar. Böylece, satın almaya yönlendiren en iyi yol olan ‘’tavsiye’’ yoluyla hedef kitlesi arasında güçlü bir imaj oluşturmaya başarırlar. 

Bu özgün çeviri metni, başka bir yayında kullanılamaz. Alıntı yapılması halinde web sitemize aktif link verilmesi gerekmektedir. Kaynak: www.cleanlink.com 
Çeviren: Naz Aycan Kip