Ergonomik temizlik araçları kazaları azaltıyor

24

Kasım

Ergonomik temizlik araçları kazaları azaltıyor

Eskiden, ticari temizlik görevlerinin çoğunluğu erkekti.  Bu nedenle ticari temizlikte kullanılan paspaslar erkek çalışanlara uygun olarak tasarlanmıştı. Fakat bugünün hijyen profesyonelleri, farklı ve gelişen iş gücünü kapsıyor.  Bu gelişmeler sadece kadın çalışan sayısını arttırmakla sınırlı değil.  Artık çalışanlar daha güvenli çalışma alanları, daha güvenli temizlik süreçleri ve aletlerine sahipler.  nemli temizlik yapan, ergonomik paspaslar gibi.

Teknolojik gelişmeler temizlikte el işi gücüne ihtiyacı azaltmasına karşın, yerleri silmek temizlik görevlilerinin yaralanmalarının önde gelen sebeplerinden biri olmaya devam ediyor.  Çünkü ağır kaldırma, aşağı doğru basınç ve tekrarlayan hareketler gerektiren bu iş bel, bilek ve kol kaslarında zorlanmalara sebep oluyor.  Ergonomik paspas kullanmayan bireylerin bu türde yaralanma ihtimalleri daha yüksektir.

Yaralanmalar, bina servis personellerinin sorumluluğundadır ve yaralanan çalışanlar, işçi devamsızlık oranlarını ve tazminat maliyetlerini arttırmaktadır.  Bu sebeple işçi sağlığına daha fazla önem veren temizlik üreticileri, ergonomik paspas kullanımına daha fazla özen gösteriyor.

KALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ’NİN ERGONOMİK RİSK FAKTÖRLERİ ÇALIŞMALARI 

2011 yılında Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, temizlik iş gücünde işçi tazminatı iddialarını azaltmak amacıyla bir takım ergonomik risk faktörleri belirledi.  Araştırmaya göre temizlik alanındaki yaralanmalar, 2010 mali yılında 761 işçinin tazminat iddialarına ortam oluşturdu.

Proje ekibi, ergonomik risk faktörlerinin çoğunluğunun tekrarlanan zorlayıcı hareketler sebebiyle kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklandığını doğruladı.  Yer temizliği, temizlik işlerindeki yaralanmaların ilk beş nedeni içinde çöp dökme işlerinin arkasından gelerek ikinci sırada yer alıyor.

Çalışmaya göre ergonomik risk faktörleri yalnızca fiziksel değil.  Yaralanmalar, eğitim eksikliği bulunan denetlemeciler ve bilinçsiz temizleme protokollerinden de kaynaklanıyor.  Küçültülmüş temizlik bütçeleri ve daha az sayıda temizlik personeli çalıştırmak, işçiler üzerindeki baskıyı arttırıyor.

Araştırma ekibi, bu doğrultuda ergonomik risk faktörlerini belirledi ve bir öneri listesi hazırladı.

Önerilere göre rahat manevraya olanak sağlayan, kullanıcının boyuna göre ayarlanabilen hafif ve akıllı paspaslar ve denge sağlayan, potansiyel düşmeleri ve kaymaları önlemek için tasarlanan kaymaz ayakkabılar giymek, temizlik işlerindeki yaralanmaları azaltmaktadır.