Dış kaynaklı tesis yönetiminin avantajları

14

Nisan

Dış kaynaklı tesis yönetiminin avantajları

İş dünyasında bir adım öne geçmek isteyen işletmeler, stratejik avantaj elde edebilmek için mali kaynakları ve insan kaynaklarının en verimli kullanım yolunu bulmaya çalışırlar. 


Dış kaynaklı tesis yönetimi, işletmelere bu konuda oldukça yardımcı olan bir yoldur. 

Çoğu işletme profesyonel ve tecrübeli şirketlerle anlaşarak tesis idaresini onlara emanet eder. 

Tesis yönetimi uzmanları; sağlık ve güvenlik, yangın güvenliği, genel bakım, temizlik, operasyon planlaması gibi alanlarda faaliyet gösterirler. 

Peki tesis yönetimini profesyonel bir ekibin ele almasının, işletmeye market piyasasında kazandırdıkları nelerdir? 

ASIL İŞLERİNE ODAKLANABİLMEK 
Bir işletmenin asıl işini kabaca şöyle tanımlayabiliriz: Kar elde etmeye çalışmak. Bir yazılım geliştirme şirketini örnek alalım. Kendi tesisi içinde temizlik hizmeti sunabilmek için zaman, para ve efor harcayan bu yazılım şirketimizin temizlik faaliyetleri, kendisine yazılım pazarında nasıl bir avantaj sağlar? Pazarda kendisine destek olacak istihdam açması yerine temizlik personeli alması, onları eğitmesi, denetlemesi vb. işler bu işletmeye faydadan çok zarar getirir. Üstelik tesis yönetimi yalnızca temizlik ile sınırlı değil… Dış kaynaklı tesis yönetimini tercih eden şirketler bu tip detaylarla uğraşmazken, müşterileri, değerleri, görevleri ile ilgilenerek kaynaklarını en verimli şekilde kullanır. 

MALİYETİ AZALTMAK 
Dış kaynak kullanımının en yaygın sebebi maliyetleri azaltmaktır. Şirketler iç işlerinde ortaya çıkabilecek direkt ve dolaylı masraflardan kaçınmak amacıyla tek bir muhatap alarak tasarruf ediyor. 

PAYLAŞILABİLİR BİR PAZAR OLUŞTURMAK 
Çoğu zaman, tesis yönetimi şirketi ve işletme arasında güzel bir sinerji oluşur. Bu durum ortak piyasa avantajlarının, maliyetlerinin ve risklerinin paylaşılmasına ortam hazırlıyor. Örneğin bir tesis yönetim şirketi ile mekanik bakım hizmetleri şirketinin ortak müşterileri vardır. Bu, birbirlerinin pazar payını ve fırsatlarını genişletmek için güçlü bir stratejik avantajdır. Bu şekilde hem hedef kitleler, hem ürün ve hizmetler genişler. 

PROFESYONEL UYGULAMA SİSTEMLERİ KULLANMAK 
Kendi alanında lider ve tecrübeli işletmeler, tesis yönetiminde dört dörtlük olamayabiliyorlar. Gelişmekte olan teknolojik sistemleri, araç gereçleri, istihdam alanlarını takip etmediklerinden doğru karar veremiyorlar. Örneğin bir eğitim kurumu; güvenlik, asansör, aydınlatma, havalandırma sektöründeki yenilikleri, donanımları, nitelikli çalışanları, profesyonel araç gereçleri takip etmediği için kendisine plan hazırlamakta zorlanır. Oysa ki iş, bu alanda uzman ve köklü geçmişe sahip şirketlere bırakıldığında tıkır tıkır işleyen, sorunların muhatabının bulunduğu huzurlu bir çalışma ortamı oluşuyor. 

Wilco Group deneyimli uzman kadrosu ve köklü geçmişiyle tesis yönetiminin ne olduğunu, nasıl yürütüleceğini bilen, sistemli ve stratejik çalışan sayılı şirketlerdendir.